болит-зуб

Болить зуб: причини та як лікувати зубний біль

Зубний біль – один із найсильніших стресів для будь-якої людини. Щоб проблеми із зубами не застали зненацька, потрібно не лише стежити за гігієною порожнини рота, а й регулярно відвідувати свого стоматолога.

Виявивши ознаки хвороби на ранній стадії, стоматолог допоможе своєчасно її вилікувати та не допустити ускладнень.

На превеликий жаль будь-який зубний біль – це сигнал про якісь незворотні процеси в зубі і самовилікування зуба (як це відбувається з іншими органами в організмі) неможливе за визначенням. Процес може тільки перейти в уповільнену хронічну стадію, але все одно без втручання стоматолога закінчиться загостренням, а згодом видаленням зуба. Дотримуючись рекомендацій свого лікаря, Ви забудете про зубний біль назавжди.

Найчастіші причини зубного болю:

1. Карієс проходить на початковій стадії безсимптомно. Недостатня гігієна рота призводить до формування зубної бляшки потім і зубного каменю, а той, у свою чергу, запускає процес руйнування зубної емалі. Виникає чутливість до солодкого, незначна реакція на холодне. Біль проходить одразу як прибрати подразник. У такому випадку потрібно максимально швидко поставити пломбу в зуб, щоб не допустити запалення нерва, жодні народні способи самолікування в даному випадку не знімуть зубного болю.

2. Пульпіт (запалення нерва зуба) стає наслідком невилікованого вчасно карієсу, коли руйнування тканин зуба доходить до нерва. Біль при пульпіті різкий і пульсуючий, посилюється від холодного і гарячого може бути такої сили, що навіть віддає у скроню або вухо, дуже часто посилюється вночі. Біль при пульпіті на кілька годин можуть зняти знеболювальні препарати ДЕКСАЛГІН, ДОЛАРЕН. Але це тільки щоб перечекати ніч, а на ранок треба йти до стоматолога, інакше біль повториться і якщо вчасно не запломбувати канали в зубі, його доведеться видалити.

3. Періодонтит – це запалення кістки навколо зуба, є наслідком не лікованого пульпіту, коли інфекція потрапляє з каналу зуба в кістку. Зуб болить при накушуванні та постукуванні, з’являється відчуття зуба, що виріс. Біль може вже не зніматись знеболюючими препаратами або зніматися не значно! Можна трохи заспокоїти біль полосканням теплим содо-сольовим розчином (½ чайної л. соди та ½ чайної ложки солі на 1 склянку кип’яченої теплої води). Лікар стоматолог, під мікроскопом, повинен очистити канали зуба від інфекції та дуже якісно запломбувати, і лише тоді кістка відновиться!

4. Абсцес (ще називають флюс) це вже ускладнення не лікованого періодонтиту, коли організм вже не може чинити опір інфекції в каналах зуба і вона у вигляді гною виходить з кістки по слизову оболонку ясен. Зуб вже перестає хворіти, але болить і збільшується ясна біля зуба та щока. З’являється озноб та температура. В цьому випадку потрібно терміново звертатися до стоматолога – хірурга, щоб він зробив розріз, випустив гній і при необхідності видалив зуб і призначив антибіотики. Ускладнення періоститу може бути флегмона і, на жаль, реанімація, оскільки це голова.

5. Захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит та інші) – незначний ниючий біль та кровоточивість ясен. До походу до лікаря можна зняти протизапальним препаратом, таким як ІБУПРОФЕН. Пародонтит та гінгівіт лікує лікар пародонтолог чищенням надясенних та підясенних каменів промиванням кишень та поліруванням коренів зубів.

6. Сколи, тріщини емалі оголюють дентин, викликаючи зубний біль при будь-якому механічному впливі.

Болить зуб мудрості

Треті корінні чи зуби мудрості давно визнані рудиментом – у ході еволюції вони втратили своє функціональне значення. Найчастіше «вісімки» з’являються в людини в 18-27 років, коли основний зубний ряд вже сформований і появи нових зубів просто немає місця.

Чому може боліти зуб мудрості:

1. Утруднене прорізування.
У більшості випадків зуби мудрості ростуть криво, завдаючи біль при прорізуванні. Сильний нахил у бік сьомого зуба може призводити до його пошкодження або запалення ясен, а тому стоматологи рекомендують видаляти зуби мудрості ще в дитинстві.

2. Запальні процеси тканин.
Часта причина болю – запалення «капюшона» – слизової оболонки, що нависає над коронкою зуба мудрості. Між жувальною поверхнею зуба і капюшоном створюються сприятливі умови для розмноження бактерій, що призводить до запалення ясна.

Удаление-зубов-мудрости

3. Карієс, пульпіт, пародонтит.

Не менш поширені такі захворювання зубів мудрості, як карієс, пульпіт чи періодонтит. Перший симптом можливих ускладнень – це підвищена чутливість зубів до холодного, гарячого, гострої, кислої або надто солоної їжі.

Не завжди лікування «вісімок» є доцільним. Рішення про видалення зуба мудрості приймає лише лікар. Перший етап діагностики – визначення нахилу, положення та будови зуба мудрості. Робиться це за допомогою рентгена, панорамного знімка чи візіографії.

Спираючись на результати дослідження, лікар може рекомендувати просте видалення зуба мудрості чи складніше оперативне втручання. Вилучення щипцями зазвичай не перевищує 10 хвилин. Розгалужене коріння, руйнування коронки зуба або запальні процеси – вже привід для розрізання ясен з наступним накладанням швів.

Самолікування може суттєво посилити ситуацію! Якщо у вас болить зуб мудрості, обов’язково проконсультуйтеся зі стоматологом.

Болить зуб під коронкою

Встановлення коронки – популярний спосіб реставрації зруйнованого зуба. Поява больового симптому при натисканні на зуб під коронкою, прийомі їжі або торканні язиком, запалення ясна, періодичний пульсуючий або ниючий зубний біль – привід невідкладного звернення до лікаря стоматолога.

Найбільш поширена причина болю під коронкою – це запалення тканин опорного зуба, викликане карієсом, пульпітом, періодонтитом або навіть кістою кореня. Захворюванню можуть передувати такі причини:

1. Неякісне пломбування: не до кінця або надмірно запломбовані канали, недостатнє чищення каналів із занесенням мікробів, а також поломка стоматологічного інструменту може призвести до запалення навколозубних тканин.

2. Нещільне прилягання коронки. Щілина між протезом і зубом стає середовищем розмноження бактерій. У пацієнта може розпочатися карієс, пульпіт та інші захворювання ротової порожнини.

3. Порушення рекомендацій щодо догляду: занадто сильне навантаження на запломбований зуб, недостатня гігієна ротової порожнини, несвоєчасне відвідування планових стоматологічних оглядів.

Після проведення діагностичних процедур лікар стоматолог визначить причину болю під коронкою та призначить відповідне лікування: повторне пломбування каналів, видалення нерва або всього зуба, якщо шансів врятувати тканини вже немає.

Болить зуб при натисканні або надкушуванні

Зубний біль при надкушуванні їжі може бути наслідком підвищеної чутливості зубів. У домашніх умовах симптоми можна спробувати усунути полосканням трав’яними відварами чи розчином соди.

Причинами зубного болю при надкушуванні можуть бути:

1. Пошкодження емалі (тріщини і сколи можуть бути не видно неозброєним оком).
2. Періодонтит (дивитись вище).
3. Пульпіт – зазвичай такий біль посилюється при жуванні (дивитись вище).
4. Некваліфіковане стоматологічне втручання, наприклад під час видалення нерва.
5. Запалення ясен – хворобливі відчуття з’являються навіть при натисканні на здоровий зуб.

Лікування зубного болю, що виникає при натисканні, залежить від його причини та ступеня занедбаності клінічної картини. У разі підвищеної чутливості може допомогти ремініралізація або фторування (нанесення на зубну емаль препаратів із високим вмістом кальцію та фтору).

Сколи та тріщини усуваються нарощуванням нової зубної емалі, встановленням вінірів або коронок. Більш складні випадки можуть вимагати пломбування каналів і лікування антибіотиками.

Якщо біль з’являється навіть при незначному натисканні, зверніться за консультацією до лікаря-стоматолога!

Болить у корені зуба

Головна причина больових відчуттів у корені зуба – це накопичення бактерій. Наявність зубного каменю, великий карієс, пульпіт, занесення інфекції через травму слизової оболонки, пародонтоз, гранульома, кіста, оголення або перелом кореня зуба – розібратися в механізмах запуску болю може тільки лікар.

На підставі візуального огляду та результатів рентгену стоматолог запропонує необхідне лікування: чищення кореневих каналів із застосуванням медикаментів, видалення верхівки або частини кореня, тимчасове чи постійне пломбування. В особливо запущених випадках може знадобитися видалення зуба з альвеоли хірургічним методом.

Якщо Вас турбує зубний біль у корені, який при натисканні посилюється, у жодному разі не ігноруйте симптоми. Уповільнений запальний процес може призвести до подальшої втрати зуба.

Займатися самолікуванням кореня зуба категорично заборонено. Застосування методів народної медицини може призвести до занесення інфекції, а поширення мікробів по зубних каналах загрожує сепсисом і запаленням гайморових пазух.

karies_kornja_zuba

Попередити зубний біль набагато легше, ніж його лікувати. Фахівці клініки Vista-Dental з радістю допоможуть усунути будь-які проблеми ротової порожнини. Пропонуємо діагностику та лікування за найдоступнішими цінами в Кременчуці та з гарантією якості!

Звертаючись до нас, ви отримуєте професійну допомогу найкращих спеціалістів. Ви можете сміливо довірити нам своє здоров’я, а ми у свою чергу подаруємо вам променисту усмішку!

Сподобалася стаття? Поділіться:

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на telegram
Поділитися на whatsapp